2020 Yılı Tercih ve Yerleştirme Takvimi

Yıldız Teknik Üniversitesi Lisans Programları Tercih ve Yerleştirme Süreci

 

  • Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından kabul edilen sınavlardan minimum puan alanlar adaylar, tercih başvurusunda bulunabilirler. Birden fazla puana sahip olanlar istedikleri herhangi bir puan türü ile başvurabilirler. Tercih başvurusu takvimde belirlenen tarihlerde adaylar tarafından online yapılır.

 

  • En fazla beş tane yapılacak bölüm tercih işlemlerinde, bir daha değiştirilemeyeceği için dikkatli karar verilmelidir. Aday yerleştirme işlemleri, alınan sınav puanı ve tercih sırasına göre değerlendirilir. En az bir tercih yapmadan tercih başvurusu yapılamaz.

 

  • İlk yerleştirmelerde seçtiği bölümlerden birine yerleşen öğrenciler, ek yerleştirmelerde tercih yapamaz. Bu sebeple, kayıt yaptırmayı düşünmediğiniz bir bölüm için tercih yapmamanızı tavsiye ederiz. İlk yerleştirmelerde tercih yapmayan adaylar, ek yerleştirmelerdede tercih yapamaz.

 

  • Tercih başvuru süresi içinde yapılmayan işlemler geçersizdir.

 

  • Tercih başvuru için istenen bilgi ve belgeler belirtilen tercih başvuru tarihlerinde tam ve doğru bir şekilde girilmezse, okunması ve anlaşılması zor, yanlış, aldatıcı, eksik ve/veya sahte bilgi veya belge vb çıkarsa tercih başvurusu geçersiz sayılacak ve bu adaylar yerleştirme değerlendirmesine girmeyecektir.

 

 
Kabul Edilen Sınav ve Diplomalar

Kabul edilen sınav ve diploma türleri için tıklayınız.

Bölüm Tercihi Tarihleri:

30 Temmuz - 09 Ağustos 2020

Yıldız Teknik Üniversitesi Yurt Dışından Öğrenci Kabulü Tercih Süreci 30 Temmuz 2020 saat 10.00’da başlayacak olup 09 Ağustos 2020 saat 16:00’da sona erecektir.

 

Tercihlerinizi yapmadan önce Tercih Süreci Akış Şemasını inceleyiniz. Tercih Süreci Akış Şemasına ulaşmak için tıklayınız.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi 2020- 2021 Eğitim Öğretim Yılı Yurt Dışı Öğrenci Kontenjanları için tıklayınız. 

 

Yıldız Teknik Üniversitesi Lisans Programları Başvuru Sistemi için tıklayınız.

Sınav Sonuç Belgesi: Türkçe veya İngilizce olmayan sınav sonuç belgesinin noter tasdikli tercüme bürosu onaylı (sınav sonucunun bulunduğu) tek sayfa olarak .jpg formatında olmalıdır.

Pasaport: Pasaportun resmi (formal) yazılı yerleri tek sayfa olarak .jpg formatında olmalıdır.


Tercih yapacak öğrencilerin standart puanları sistem tarafından hesaplanmaktadır. Sınav ve diplomalara ilişkin puan dönüşüm tablosu için tıklayınız.

Kazanan Öğrencilerin İlanı:

16 Ağutos 2020

Yerleştirme sonuçları Başvuru sistemi üzerinden açıklanmıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi Lisans Programları Başvuru Sistemi için tıklayınız.

Kayıt Tarihleri:

24 - 31 Ağustos 2020

(Kayıt İşlemleri online olarak yapılacaktır.)

Online Kayıt Başvuru Linki: https://e-ogrenci.yildiz.edu.tr/admissions/

Boş Kalan Kontenjanların İlanı:

03 Eylül 2020

Yıldız Teknik Üniversitesi 2020 - 2021 Eğitim Öğretim Yılı Yurt Dışı Öğrenci Ek Yerleştirme Kontenjanları için tıklayınız.  

Ek Yerleştirme - Tercih Tarihleri:

04 - 07 Eylül 2020

Yıldız Teknik Üniversitesi Yurt Dışından Öğrenci Kabulü Ek Tercih Süreci 04 Eylül 2020 saat 10.00’da başlayacak olup 07 Eylül 2020 saat 16:00’da sona erecektir.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi Lisans Programları Başvuru Sistemi için tıklayınız.

 

Ek Yerleştirme - Kazanan Öğrencilerin İlanı:

11 Eylül 2020

Yıldız Teknik Üniversitesi Yurt Dışından Öğrenci Kabulü EK Tercih Sonuçları açıklanmıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi Lisans Programları Başvuru Sistemi için tıklayınız.

Ek Yerleştirme - Kayıt Tarihleri:

14 - 18 Eylül 2020

(Kayıt İşlemleri online olarak yapılacaktır.)

 

 
 
* Lisans Programları Başvuru, Sınav ve Tercih İşlemleri Sistemi için tıklayınız.