İkamet İzni

 

İkamet izni işlemleri ile birimimiz ilgilenmemektedir.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi'ne kayıt yaptıran ve T.C. kimlik/ Mavi Kart numarası olmayan tüm öğrencilerin İstanbul'da öğrenci olarak ikamet edebilmesi için ikamet başvurusu yapması gerekir.

 

* Gerekli güncellemelerin yapılabilmesi için ikamet izni alınınca bir fotokopisi Uluslararası Öğrenci Birimi'ne teslim edilmelidir.

 

İkamet izni ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

 

Gerekli Belgelerin Listesi için Tıklayınız!

 

 

 

 

 

İKAMET İZNİYLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

 

1. Belgelerimi ne zaman teslim edebilirim?

 

http://www.ytuinternational.yildiz.edu.tr/ adresinde ilan edilen günlerde A-1003, A-1004 veya A-1007(Mevlana) nolu ofislere teslim edebilirsiniz. Belirlenen tarihler dışında başka günlerde dosya teslimi yapılamaz.

 

2. Randevu günü geldiğinde Göç İdaresine gidecek miyim?

 

Hayır. Belgelerinizi üniversiteye teslim edeceksiniz.

 

3. Randevum bugün ne yapacağım? Randevum dündü, randevuya gittim, üniversitene git dediler, ne yapacağım?

 

Randevunuzun olduğu gün dosyanızı üniversiteye vermek zorunda değilsiniz. Yalnızca http://www.ytuinternational.yildiz.edu.tr/ adresinde duyurulan tarihlerde belgelerinizi getirmelisiniz. Gecikmiş, son günü gelmiş ikamet izinlerinin sorumluluğu tamamen öğrencinindir.

 

4. Üniversite öğrenciden aldığı dosyaları ne zaman Göç İdaresine götürecek?

 

Yıldız Teknik Üniversitesi yalnızca her ayın ikinci Çarşamba günü belgelerinizi Fatih İl Göç İdaresine teslim eder.

 

5. Dosyamı benim yerime arkadaşım teslim edebilir mi?

 

Belgelerinizi sizin adınıza bir arkadaşınız teslim edebilir. Teslim edilen dosyanızın tam olduğundan emin olunuz. Eksik belgesi olan ikamet dosyaları kesinlikle kabul edilmeyecektir.

 

6. Dosyamı size teslim ettim, kartım ne zaman gelecek? Kartım nereye gelecek? Kartım nerede?

 

Dosyanızı bize teslim ettikten sonra öncelikle üniversitenin dosyayı Fatih İl Göç İdaresine ne zaman götüreceğinizi hesaplamalısınız. Üniversite dosyanızı Göç İdaresine teslim ettikten sonra yasal olarak 90(doksan) gün kartınızı bekleme süreniz vardır. 90(doksan) gün boyunca kartınızı bekleyiniz. Bu süre dolmadan “Kartım nerede?” diye üniversiteye sormayınız. Üniversite dosyanızı teslim ettikten sonra kartınızın nerede olduğunu kesinlikle bilemez. Kartınız e-ikamet.gov.tr adresinden doldurduğunuz başvuru formunda verdiğiniz ev ya da yurt adresine gelecektir. 3 ay içerisinde adresinize gelmeyen ikamet kartlarınızı Fatih İl Göç İdaresinden sorunuz.

 

7. Dosyamı size teslim ettim, ama Göç İdaresi henüz kartımı göndermedi. Kartımı almadan önce yurtdışına/memleketime gitmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

 

Kartını teslim almadan yurtdışına ya da kendi ülkesine gitmek isteyen öğrenciler Fatih İl Göç İdaresine gidip yurtdışına çıkış için bir belge almalıdırlar. Bu belge üniversiteden alınmaz.

 

8. E-ikamet.goc.gov.tr adresinden başvurumu tamamlayamıyorum, sistem hata veriyor. Ne yapmalıyım?

 

Sorun var ise 157 Göç İdaresi çağrı merkezini arayınız. Üniversite teknik başvuru sorunları ile ilgili yardımcı olmayacaktır.

 

9. Yıldız Teknik Üniversitesi okul adresi nedir? Başvuruda okul adresini nasıl yazmalıyım?

 

Çiftehavuzlar mah. Eski Londra Asfaltı cad. No: 183 Esenler /İstanbul

 

10. 18 yaşın altındayım, ekstra hangi belgelere ihtiyacım var?

 

18 yaşın altında olan öğrenciler, tüm öğrencilerin toplaması gereken evrakların dışında, apostilli “Doğum Belgesi” ve hem anneden hem de babadan “Muvafakatname ve Taahhütname” getirmeleri gerekmektedir.

 

11. İkamet kartı için toplamam gereken evrakları nereden öğrenebilirim?

 

Üniversiteye teslim etmeniz gereken belgelerin listesini buradan öğrenebilirsiniz. (http://www.ytuinternational.yildiz.edu.tr/page/9

 

 

Tüm öğrenciler belgelerini

(Tam Kapaklı Karton Dosya)

ile birlikte teslim etmelidir.

 

 

!!! Yıldız Teknik Üniversitesi Göç Danışma Merkezi değildir. Cevabını burada bulamadığınız başka tüm sorularınızı yalnızca dosya teslim günlerinde sorabilirsiniz. Diğer günlerde göç konularıyla ilgili ofislerimizi ziyaret etmeyiniz.